See evakuoitu on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evakuoitu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoidutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "evakuoitu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evakuoi",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "evakuoida"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of evakuoida"
],
"id": "en-evakuoitu-fi-verb-NkW402Xa",
"links": [
[
"evakuoida",
"evakuoida#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "evakuoitu"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evakuoitu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoidutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoidullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoitunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoitunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoidukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evakuoiduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoiduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoiduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evakuoituineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evakuoituinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "evakuoitu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evakuoi",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past passive participles",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "evakuoida"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of evakuoida"
],
"links": [
[
"evakuoida",
"evakuoida#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "evakuoitu"
}
Download raw JSONL data for evakuoitu meaning in All languages combined (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.